Napadlo vás někdy, v kolika tradicích, zvycích a kulturách je věnec neoddělitelnou součástí? Povězme si o některých z nich. Třeba vás napadnou i další příklady.
V Čechách a na Moravě byl věnec důležitou součástí tradičních Dožínek, kdy se slavilo úspěšné dokončení sklizně. Věnce se vázaly z posledních sklizených klasů obilí a zdobily se květinami, stuhami a ovocem. Symbolizovaly poděkování za úrodu a byly neseny krojovaným průvodem. Následně byly často zavěšovány v hospodářstvích jako symbol ochrany a prosperity.
Pestrobarevné květinové věnce jsou součástí domácích oltářů zvaných ofrendas během mexického svátku Dia de los Muertos. Rodiny tímto uctívají památku svých zesnulých.
Během čínského Nového roku jsou věnce často zdobeny červenými a zlatými barvami, symbolizujícími štěstí a bohatství. Tyto věnce mohou obsahovat tradiční prvky jako jsou mandarinky, červené obálky (hongbao) a květy slivoní, které představují prosperitu a nové začátky.
Phuang Malai jsou tradiční thajské květinové věnce, používané jako dary v chrámech, při ceremoniích nebo jako symboly uctívání a přání štěstí. Jsou ručně vyrobeny z čerstvých květin, jako jsou jasmín a měsíček a často se věší na sochy Buddhy, v domácnostech nebo dokonce na vozidlech jako požehnání na cestách.
V Indii jsou květinové věnce běžnou součástí mnoha náboženských festivalů a rituálů. Jsou používány jako ozdoby při oslavách božstev a při významných událostech, při svatbách a náboženských obřadech. Tradiční indické věnce jsou nejčastěji vázány z měsíčků, růží a jasmínu, které symbolizující čistotu, oddanost a božskou lásku .