Reklamace a vrácení zboží
DORUČENÍ ZBOŽÍ, PŘECHOD NEBEZPEČÍ ŠKODY NA VĚCI
- Zboží Vám bude doručeno způsobem dle Vaší volby, přičemž můžete vybírat z následujících možností:
a) Osobní odběr v provozovně Květinové dílny Nadivoko na adrese Vlčice 52, 542 41 Vlčice.
b) Osobní odběr na výdejních místech společnosti Zásilkovna a Balíkovna České pošty.
c) Doručení prostřednictvím dopravních společností Česká pošta a Zásilkovna.
- Doba doručení Zboží vždy závisí na jeho dostupnosti a na zvoleném způsobu doručení a platby. Předpokládaná doba doručení Zboží bude sdělena v potvrzení Objednávky. Doba uvedená na e-shopu je pouze orientační a může se lišit od skutečné doby dodání. V případě osobního odběru na provozovně budeme vždy o možnosti vyzvednutí Zboží informovat prostřednictvím e-mailu.
- Po převzetí Zboží od dopravce je povinnost kupujícího zkontrolovat neporušenost obalu Zboží a v případě jakýchkoli závad tuto skutečnost neprodleně oznámit dopravci a prodávajícímu. V případě, že došlo k závadě na obalu, která svědčí o neoprávněné manipulaci a vstupu do zásilky, V případě, kdy kupující poruší svoji povinnost převzít Zboží, s výjimkou případů dle čl. 7.4. Podmínek, nemá to za následek porušení povinnosti prodávajícího Zboží kupujícímu doručit. Zároveň to, že Zboží kupující nepřevezme, není odstoupení od Smlouvy mezi prodávajícími a kupujícím. Prodávajícímu ale v takovém případě vzniká právo od Smlouvy odstoupit z důvodu podstatného porušení Smlouvy kupujícím. Pokud se prodávající rozhodně tohoto práva využít, je odstoupení účinné v den, kdy je toto odstoupení doručeno kupujícímu. Odstoupení od Smlouvy nemá vliv na nárok na uhrazení Ceny za dopravu, případně na nárok na náhradu škody, pokud vznikla.
- Pokud je z důvodů vzniklých na straně kupujícího Zboží doručováno opakovaně nebo jiným způsobem, než bylo ve Smlouvě dohodnuto, je povinností kupujícího nahradit prodávajícímu náklady s tímto opakovaným doručením spojené. Platební údaje pro zaplacení těchto nákladů prodávající zašle na e-mailovou adresu uvedenou ve Smlouvě a jsou splatné 14 dnů od doručení e-mailu.
- Nebezpeční škody na Zboží na kupujícího přechází v okamžiku, kdy ho převezme. V případě, kdy Zboží nepřevezme, s výjimkou případů dle čl. 7.4. Podmínek, na kupujícího nebezpečí škody na Zboží přechází v okamžiku, kdy měl možnost ho převzít, ale z důvodů na jeho straně k převzetí nedošlo. Přechod nebezpečí škody na Zboží pro kupujícího znamená, že od tohoto okamžiku nese veškeré důsledky spojené se ztrátou, zničením, poškozením či jakýmkoli znehodnocením Zboží.
- Pokud Zboží nebylo v e-shopu uvedeno jako skladem a byla uvedena orientační doba dostupnosti, bude prodávající kupujícího vždy informovat v následujících případech:
a) mimořádného výpadku výroby Zboží, přičemž bude vždy sdělena nová očekávaná doba dostupnosti nebo informace o tom, že nebude možné Zboží dodat;
b) prodlení s dodáním Zboží od dodavatele prodávajícího, přičemž bude vždy sdělena nová očekávaná doba dodání.
- V případě, že prodávající nebude schopen dodat Zboží ani do 30 dnů od uplynutí doby doručení Zboží uvedené v potvrzení Objednávky, a to z jakéhokoli důvodu, jsou obě strany oprávněny od Smlouvy odstoupit.
PRÁVA Z VADNÉHO PLNĚNÍ
- Prodávající zaručuje, že v době přechodu nebezpečí škody na Zboží podle čl. 7..7 Podmínek je Zboží bez vad, zejména pak, že:
a) má vlastnosti, které si obě strany dohodly a pokud nebyly výslovně dohodnuty, pak takové, které jsou u popisu Zboží uvedeny, případně takové, které lze s ohledem na povahu Zboží očekávat;
b) je vhodné pro účely, které jsou uváděny nebo pro účely, které jsou pro Zboží tohoto typu obvyklé;
c) je v odpovídajícím množství a hmotnosti;
d) splňuje požadavky na něj kladené právními předpisy;
e) není zatíženo právy třetích stran.
- Práva a povinnosti ohledně práv z vadného plnění se řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy (zejména ustanoveními § 1914 až 1925, § 2099 až 2117 a § 2161 až 2174 Občanského zákoníku a zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů).
- V případě, že bude mít Zboží vadu, tedy zejména pokud nebude splněna některá z podmínek dle čl. 8.1, může kupující takovou vadu oznámit a uplatnit práva z vadného plnění (tedy Zboží reklamovat) zasláním e-mailu či dopisu na adresy prodávajícího uvedené u identifikačních údajů. Pro reklamaci lze využít také vzorový formulář, který tvoří přílohu č. 1 Podmínek. V uplatnění práva z vadného plnění je třeba zvolit, jak vadu vyřešit, přičemž tuto volbu nelze následně, s výjimkou případů dle čl. 8.4, bez souhlasu prodávajícího změnit. Reklamaci budou řešeny v souladu s uplatněným právem z vadného plnění. V případě, že není zvoleno řešení vady, má kupující práva uvedená v čl. 8.5 i v situacích, kdy vadné plnění bylo podstatným porušením Smlouvy.
- Je-li vadné plnění podstatným porušením Smlouvy, má kupující následující práva:
a) na odstranění vady dodáním nového Zboží bez vady, nebo dodáním chybějící části Zboží;
b) na odstranění vady opravou Zboží;
c) na přiměřenou slevu z Ceny;
d) na odstoupení od Smlouvy.
- V případě, že kupující zvolí vyřešení dle bodů a) nebo b) a prodávající vadu takto neodstraní v přiměřené lhůtě, kterou uvedl, nebo sdělí, že tímto způsobem vadu neodstraní vůbec, má kupující práva dle bodů c) a d), i když je v rámci reklamace původně nepožadoval. Zároveň pokud kupující zvolí odstranění vady opravou Zboží a prodávající zjistí, že je vada neopravitelná, oznámí to a pak lze zvolit jiný způsob odstranění vady.
- Je-li vadné plnění nepodstatným porušením Smlouvy, má kupující následující práva:
a) na odstranění vady dodáním nového Zboží bez vady, nebo dodáním chybějící části Zboží;
b) na odstranění vady opravou Zboží;
c) na přiměřenou slevu z Ceny.
- Pokud však vadu prodávající neodstraní včas nebo odmítne vadu odstranit, vzniká kupujícímu právo od Smlouvy odstoupit. Odstoupit může také v případě, kdy nemůže Zboží řádně užívat pro opakovaný výskyt vad po opravě Zboží nebo při větším počtu vad Zboží.
- V případě podstatného i nepodstatného porušení nemůže kupující odstoupit od Smlouvy, ani požadovat dodání nové věci, pokud nemůže vrátit Zboží ve stavu, v jakém ho obdržel. To ale neplatí v následujících případech:
a) došlo-li ke změně stavu Zboží v důsledku prohlídky za účelem zjištění vady;
b) bylo-li Zboží použito ještě před objevením vady;
c) nebyla-li nemožnost vrácení Zboží v nezměněném stavu způsobena jednáním kupujícího anebo jeho opomenutím,
d) došlo-li ze strany kupujícího před objevením vady k prodeji, spotřebování nebo pozměnění Zboží při obvyklém použití; pokud k tomu však došlo jen částečně, je povinností kupujícího tu část Zboží, kterou vrátit lze vrátit a v takovém případě nebude vrácena část Cen odpovídající prospěchu kupujícího z užití části Zboží.
- Podávající do 3 dnů od obdržení reklamace potvrdí na e-mailovou adresu kupujícího obdržení reklamace, termín jejího obdržení a předpokládanou dobu trvání vyřízení reklamace. Reklamaci prodávající vyřídí bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů od jejího obdržení. Lhůta může být po vzájemné dohodě prodloužena. Pokud lhůta marně uplyne, může kupující odstoupit od Smlouvy.
- O vyřízení reklamace bude kupující informován e-mailem. Pokud je reklamace oprávněná, náleží mu náhrada účelně vynaložených nákladů. Tyto náklady je povinen prokázat, např. účtenkami či potvrzeními o ceně za dopravu. V případě, že došlo k odstranění vady dodáním nového Zboží, je povinností kupujícího původní Zboží vrátit, náklady na toto vrácení však hradí prodávající.
- V případě podnikatelů je jejich povinností oznámit a vytknout vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohli zjistit, nejpozději však do tří dnů od převzetí Zboží.
- V případě spotřebitelů je jejich právo uplatit práva z vadného plnění u vady, která se vyskytne u spotřebního Zboží ve lhůtě 24 měsíců od převzetí Zboží, u řezaných květin 24 hodin.
- Ustanovení ohledně práva z vad se nepoužijí v případě:
a) Zboží, které je prodávané za nižší Cenu, na vadu, pro kterou byla nižší Cena ujednána;
b) opotřebení Zboží způsobeného jeho obvyklým užíváním;
c) použitého Zboží na vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou Zboží mělo při předání
d) kdy to vyplývá z povahy Zboží.
ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY
- K odstoupení od Smlouvy, tedy k ukončení smluvního vztahu mezi prodávajícím a kupujícím od jeho počátku, může dojít z důvodů a způsoby uvedenými v tomto článku, případně v dalších ustanoveních Podmínek, ve kterých je možnost odstoupení výslovně uvedena.
- Spotřebitel, tedy osoba kupující Zboží mimo rámec své podnikatelské činnosti, má v souladu s ustanovením §1829 občanského zákoníku právo odstoupit od Smlouvy bez udání důvodu ve lhůtě 14 dnů ode dne doručení Zboží. V případě uzavření Smlouvy, jejímž předmětem je několik druhů Zboží nebo dodání několika částí Zboží, začíná tato lhůta běžet až dnem dodání poslední části Zboží, a v případě uzavření Smlouvy, na základě které bude Zboží dodáváno pravidelně a opakovaně, začíná běžet dnem dodání první dodávky. Od Smlouvy lze odstoupit jakýmkoliv prokazatelným způsobem (zejména zasláním e-mailu nebo dopisu na adresy prodávajícího uvedené u identifikačních údajů). Pro odstoupení lze využít také vzorový formulář, který tvoří přílohu č. 2 Podmínek.
- Ani jako spotřebitel však nelze od Smlouvy odstoupit v případech, kdy je předmětem Smlouvy:
a) Zboží, jehož Cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávisle na vůli prodávajícího a může k nim dojít během lhůty pro odstoupení od Smlouvy;
b) Zboží, které bylo upraveno podle přání kupujícího nebo pro jeho osobu;
c) Zboží, které podléhá rychlé zkáze a Zboží, které bylo po dodání nenávratně smíseno s jiným;
d) Zboží v uzavřeném obalu, které bylo z obalu vyňato a z hygienických důvodů jej není možné vrátit;
e) dodávka zvukové nebo obrazové nahrávky nebo počítačového programu, pokud došlo k porušení původního obalu; který byl dán na hmotném nosiči a byl dodán s předchozím výslovným souhlasem před uplynutím lhůty pro odstoupení od Smlouvy a bylo sděleno, že není právo na odstoupení od Smlouvy.
- Lhůta k odstoupení dle čl. 9.2. Podmínek se považuje za zachovanou, pokud je v jejím průběhu prodávajícímu odesláno oznámení o odstoupení ze Smlouvy.
- V případě odstoupení od Smlouvy bude Cena vrácena do 14 dnů ode dne účinnosti odstoupení na účet, ze kterého byla připsána, případně na účet zvolený v odstoupení od Smlouvy. Částka však nebude vrácena dříve, než bude vráceno Zboží či prokázáno, že došlo k jeho zaslání zpět prodávajícímu. Zboží je vhodné vracet čisté, pokud možno včetně originálního obalu.
- V případě odstoupení od Smlouvy dle čl. 9.2. Podmínek je kupující povinen Zboží zaslat do 14 dnů od odstoupení a nést náklady spojené s navrácením zboží prodávajícímu. Kupující má naopak nárok na to, aby mu byla vrácena Cena za dopravu, avšak pouze ve výši odpovídající nejlevnějšímu nabízenému způsobu dodání Zboží, který byl pro dodání nabízen. V případě odstoupení z důvodu, že prodávající poruší uzavřenou Smlouvu, hradí i náklady spojené s navrácením zboží, ovšem opět pouze do výše Ceny za dopravu ve výši odpovídající nejlevnějšímu nabízenému způsobu dodání Zboží, který byl nabízen při dodání.
- Kupující odpovídá za škodu v případech, kdy bude Zboží poškozeno v důsledku jeho nakládání s ním jinak, než je nutné s ním nakládat s ohledem na jeho povahu a vlastnosti. Způsobenou škodu v takovém případě prodávající vyúčtuje poté, co mu bude Zboží vráceno. Splatnost vyúčtované částky je 14 dní. Prodávající je oprávněn pohledávku z titulu nákladů započíst na pohledávku na vrácení Ceny kupujícího, pokud ještě nebyla vrácena Cena.
- Prodávající je oprávněn odstoupit od Smlouvy kdykoliv před tím, než dodá Zboží, pokud existují objektivní důvody, proč není možné Zboží dodat (zejména důvody na straně třetích osob nebo důvody spočívající v povaze Zboží), a to i před uplynutím doby uvedené v čl. 7.9. Podmínek. Může také od Smlouvy odstoupit, pokud je zjevné, že kupující uvedl v Objednávce záměrně nesprávné informace. V případě nákupu zboží v rámci své podnikatelské činnosti, tedy jako podnikatel, je prodávající oprávněn od Smlouvy odstoupit kdykoli, i bez udání důvodu.
ŘEŠENÍ SPORŮ SE SPOTŘEBITELI
- Prodávající není ve vztahu ke kupujícím vázán žádnými kodexy chování ve smyslu ustanovení § 1826 odst. 1 písm. e) Občanského zákoníku.
- Vyřizování stížností spotřebitelů prodávající zajišťuje prostřednictvím elektronické adresy info@nadivoko.com. Informaci o vyřízení stížnosti zašle na elektronickou adresu kupujícího.
- K mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů ze Smlouvy je příslušná Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869, internetová adresa: http://www.coi.cz. Platformu pro řešení sporů on-line nacházející se na internetové adrese http://ec.europa.eu/consumers/odr je možné využít při řešení sporů mezi prodávajícím a kupujícím, který je spotřebitelem, z kupní smlouvy uzavřené elektronickými prostředky.
- Evropské spotřebitelské centrum Česká republika, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, internetová adresa: http://www.evropskyspotrebitel.cz je kontaktním místem podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 524/2013 ze dne 21. května 2013, o řešení spotřebitelských sporů on-line a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 a směrnice 2009/22/ES (nařízení o řešení spotřebitelských sporů on-line).